تاثیر شگفت انگیز پازل بر عملکرد مغز انسان

تاثیر پازل بر عملکرد مغز انسان چیزی ست که از مدت ها پیش به آن پرداخته شده است، اما اخیرا دانشمندان به نتایج شگفت انگیزی از میزان تاثیرپذیری مغز در مقابل تلاش برای حل کردن پازل ها، دست یافته اند.

اگر چه امروزه با انواع و اقسام جدید پازل ها روبرو هستیم، اما آن ها از دهه ی ۱۷۰۰ تاکنون وجود داشته و از ابزارهای آموزشی و سرگرمی میان کودکان و بزرگسالان محسوب می شده اند.

پازل ها برای تدریس واژه ها، شکل ها، رنگ ها و جغرافیا و … مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از مهارت ها به وسیله ی پازل ها به کودکان آموخته می شود و ذهن آن ها در خلال تعامل با چیدمان قطعات پازل، از چند وجه تقویت می گردد.

چیزی که مطالعات و تحقیقات نشان می دهد، حاکی از آن است که این قطعات به ظاهر اسباب بازی، دارای مزایای متعددی برای سلامت و رفاه عمومی انسان ها هستند.

۱. حل پازل هر دو طرف مغز شما را ورزش می دهد.

دو نیمکره مغز شما عملکردهای مختلف را کنترل می کنند. سمت چپ مغز شما به تفکر تحلیلی و منطقی می پردازد و سمت راست مربوط به خلاقیت است. وقتی روی پازل کار می کنید و به حل آن می پردازید. هر دو طرف مغز خود را درگیر می کنید. به همین جهت یک تمرین ذهنی واقعی به مغز خود می دهید که هر دو نیم کره را درگیر می کند.

۲.حل پازل حافظه شما را بهبود می بخشند

کار روی انواع پازل و حل آنها باعث تقویت ارتباط بیشتر بین سلول های مغزی ما می شود. همچنین تفکر مداوم به هنگام حل پازل موجب می شود سلول های جدیدی در مغز شما ایجاد شود. بنابراین حل پازل راهی عالی برای بهبود حافظه کوتاه مدت است. هنگامی که اشکال و اندازه های قطعات پازل را به خاطر می آوریم و جای صحیح آنها را در ذهن تجسم می کنیم از حافظه ی کوتاه مدت خود استفاده می کنیم. استفاده ی مداوم از حافظه ی کوتاه مدت و تمرین در تقویت آن، سایر بخش های حافظه به ویژه حافظه ی بلند مدت و بصری را تقویت می کند. این امر ذاتا در حل انواع پازل وجود دارد.

۳.حل پازل موجب تحریک مغز و مانع بیماری آلزایمر

مطالعات نشان داده است تولید سلول های جدید مغزی و به تعویق انداختن پیری آنها با کمک حل پازل امکان پذیر است. بنابراین از آنجایی که پازل موجب تولید سلول جدید مغزی و به تعویق انداختن روند پیری آن می شود می تواند در تقلیل میزان آسیب مغزی و کاهش ابتلا به بیماری آلزایمر موثر باشد. چرا که اینگونه فعالیت ها موجب تحرک مغزی می شود و از ساکن ماندن آن جلوگیری می کند. هرچند که عوامل مختلفی همچون تغذیه در ابتلا به بیماری فراموشی و آلزایمر نقش به سزایی دارند. اما استفاده از بازی های محرک مغز نیز بی تاثیر نخواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *